Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma

Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma został stworzony, aby zapewnić użytkownikom ogólne informacje na temat bezpieczeństwa. Zawiera on szczegółowe informacje na temat bezpiecznych praktyk w czasie korzystania z produktu Fujitsu Aby24tl Ma, łącznie z wytycznymi dotyczącymi instalacji, konfiguracji, konserwacji, usuwania i wymiany materiałów. Oprócz wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i bezpiecznego użytkowania, podręcznik zawiera również informacje na temat zasad udzielania gwarancji, procedur zwrotów i polityki zwrotów. Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma jest ważnym narzędziem dla wszystkich, którzy korzystają z tego produktu, aby upewnić się, że produkt jest używany i konserwowany w bezpieczny sposób.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma

Ceniona przez nauczycieli seria stanowiąca kompendium wiedzy z dziedziny bezpieczeństwa. Uczy, czym jest bezpieczeństwo, jak radzić sobie
w sytuacjach zagrożenia oraz jak udzielić pomocy innym.

Podręcznik do edukacji dla bezpieczeństwa dla szkoły podstawowej

Nr dopuszczenia:846/2017
Autorzy:Jarosław Słoma

NOWA EDYCJA 2021-2023

Podręcznik dla szkoły podstawowej „Żyję i działam bezpiecznie” przedstawia treści z nowej podstawy programowej w układzie zgodnym z zawartym w rozporządzeniu dotyczącym podstawy programowej.

 • Ułatwia przyswojenie nowych i trudnych zagadnień dzięki przejrzystemu układowi treści, przystępnym tekstom i atrakcyjnej dla ucznia szacie graficznej.
 • Pomaga zapamiętać najważniejsze treści oraz opanować umiejętności praktyczne poprzez wykorzystanie infografik, poglądowych zdjęć, schematów i tabel.
 • Pozwala utrwalić materiał z ostatniej lekcji dzięki ćwiczeniom oraz zadaniom sprawdzającym zamieszczonym na końcu każdego tematu.

przejdź do sklepu

Materiały edukacyjne do edukacji dla bezpieczeństwa dla szkoły podstawowej

Piotr Leszczyński

Materiały edukacyjne do edukacji dla bezpieczeństwa dla szkoły podstawowej „Pierwsza pomoc. Praktyczny przewodnik” omawiają zagadnienia z pierwszej pomocy z uwzględnieniem najnowszych wytycznych RKO wydanych przez Europejską Radę Resuscytacji w 2021 roku.

 • Stawiają na aspekt praktyczny i pomagają przyswoić wiedzę, zwłaszcza młodszym uczniom, dzięki przejrzystemu ujęciu treści i czytelnym schematom postępowania, przedstawionym w formie krótkich i czytelnych komunikatów, bogato ilustrowanym poglądowymi rysunkami.
 • Sprawdzają się jako pomoc dydaktyczna podczas ćwiczenia umiejętności praktycznych dzięki wygodnemu większemu formatowi publikacji i oprawie zeszytowej.
 • Pozwalają utrwalić zdobytą wiedzę dzięki ćwiczeniom i pytaniom zamieszczonym na końcu publikacji. pl/product/pierwsza-pomoc-praktyczny-przewodnik-materialy-edukacyjne-do-edukacji-dla-bezpieczenstwa-dla-szkoly-podstawowej-041872" target="_blank">przejdź do sklepu

  Dla nauczyciela

  Nowoczesne, proste w obsłudze aplikacje wspierają nauczycieli zarówno w czasie przygotowań do lekcji, jak i w trakcie ich prowadzenia. Atrakcyjne materiały prezentacyjne skracają czas potrzebny na przygotowanie do zajęć i ułatwiają zainteresowanie uczniów przedmiotem.

  Generator

  Baza zadań i testów stanowiąca niezbędne narzędzie w pracy nauczyciela. Ułatwia systematyczną kontrolę postępów uczniów. Pozwala skrócić czas potrzebny do przygotowania materiałów sprawdzających wiedzę.

  Czytaj więcej

  E-booki

  Cyfrowe podręczniki przygotowane dla uczniów szkoły podstawowej (klasy 1-8). Z e-booków można korzystać na komputerze i tablecie, w domu i klasie – są dostępne wszędzie tam, gdzie jest internet.

  Czytaj więcej

  Dla Nauczyciela

  Materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne, podzielone na kategorie: dokumentacja nauczyciela, prowadzenie lekcji, sprawdzanie wiedzy, materiały prezentacyjne i rozwojowe. pl/pliki/zasoby, reforma-2017-szkola-podstawowa-klasy-4-8, edukacja-dla-bezpieczenstwa, zyje-i-dzialam-bezpiecznie">Czytaj więcej

  Multiteka

  Biblioteki zasobów multimedialnych pomocne w organizacji urozmaiconych i efektywnych dydaktycznie zajęć. Ułatwiają wizualizowanie ważnych zagadnień i sprzyjają zainteresowaniu uczniów tematem.

  Czytaj więcej

  Flipbook

  Elektroniczna wersja podręcznika z dodatkowymi, przydatnymi dla nauczyciela funkcjonalnościami. msi">Czytaj więcej

  Dlaczego warto wybrać serię Żyję i działam bezpiecznie?

  Nowe wydanie serii Żyję i działam bezpiecznie wzbogaciliśmy o atrakcyjne materiały prezentacyjne zebrane w Multitece oraz karty pracy przydatne podczas prowadzenia zajmujących lekcji edukacji dla bezpieczeństwa.

  Niezastąpione wsparcie

  (nie tylko) dla ucznia

  Edukacja dla bezpieczeństwa to przedmiot, na którym wymaga się opanowania wielu procedur postępowania, a wiedza często jest ujęta w formie trudnych do przyswojenia wyliczeń. Podręcznik porządkuje zagadnienia, przedstawiając je w sposób ułatwiający ich naukę.

  Czytaj więcej

  Pomagamy uczyć

  w każdych warunkach

  Świadomi wyzwań, takich jak nauka zdalna czy dostosowanie sposobu przekazu wiedzy do potrzeb percepcyjnych ósmoklasistów, rozbudowujemy portal dlanauczyciela. pl o liczne materiały prezentacyjne. Proponujemy także sprawdzone w innych przedmiotach metody pracy na lekcji, takie jak karty pracy oraz podręcznik elektroniczny. pl/oferta-edukacyjna/reforma-2017/szkola-podstawowa/edukacja-dla-bezpieczenstwa/pomagamy-uczyc-w-kazdych-warunkach">Czytaj więcej

  Trzymamy rękę na pulsie

  Nasze otoczenie podlega ciągłym i często dość nieoczekiwanym zmianom. W serii Żyję i działam bezpiecznie staramy się za nimi nadążać. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej dostarczać nauczycielom najświeższą wiedzę i narzędzia wspierające jej przekazanie uczniom. pl/oferta-edukacyjna/reforma-2017/szkola-podstawowa/edukacja-dla-bezpieczenstwa/trzymamy-reke-na-pulsie">Czytaj więcej

  Multiteka

  biblioteka materiałów dydaktycznych

  Zebranie wszystkich zasobów przydatnych podczas lekcji w jednym miejscu z możliwością doboru materiałów zgodnie z przebiegiem lekcji to duże ułatwienie dla nauczyciela. pl/oferta-edukacyjna/reforma-2017/szkola-podstawowa/edukacja-dla-bezpieczenstwa/multiteka">Czytaj więcej

  Obrażenia ciała

  Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa przeprowadzonego przez dr Piotra Leszczyńskiego.

  Nagłe zachorowania

  Pierwsza pomoc i resuscytacja

  Okres wakacyjny często, niestety, sprzyja różnego rodzaju wypadkom i urazom. Aby móc właściwie zareagować w takich sytuacjach, warto mieć podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

  Wytyczne resuscytacji 2021

  Zapoznaj się z prezentacją omawiającą nowe wytyczne RKO Europejskiej Rady Resuscytacji 2021 oraz wytyczne COVID-19, w której przybliżymy dwa dokumenty wydane ostatnio przez Europejską Radę Resuscytacji:

 • Wytyczne resuscytacji 2021 – ukazały się 25. 03. 2021 r., prezentują aktualne zalecenia dotyczące resuscytacji i pierwszej pomocy.
 • Wytyczne COVID-19 – opublikowane 24. 04. 2020 r., informują o sposobie udzielania pierwszej pomocy przez świadka zdarzenia podczas pandemii SARS-CoV-2.
 • pobierz prezentację

  Edukacja na czasie. Uczeń

  Cykl szkoleń eksperckich i artykułów przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

  dowiedz się więcej

  Edukacja na czasie. Nauczyciel

  Cykl szkoleń eksperckich i artykułów przygotowanych we współpracy z Uniwersytetem SWPS. pl/edukacjanaczasie/nauczyciel" target="_self">dowiedz się więcej

  Opracowujemy materiały, które pomogą zapewnić wsparcie edukacyjne i psychologiczne zarówno ukraińskim, jak i polskim uczniom, a nauczycieli wyposażyć w narzędzia ułatwiające naukę i integrację dzieci oraz promowanie wzajemnego zrozumienia między nimi. 

 • Integracja – poznaj pomysły i inicjatywy, które ułatwią integrację ukraińskich uczniów w polskich placówkach oświatowych.
 • Komunikacja – sprawdź webinaria oraz słowniczki, które pomogą w komunikacji na lekcjach. pl/sercemzukraina#blok-artykulow-hp-materialy-dydaktyczne">Materiały dydaktyczne – wybierz dodatkowe materiały, które pomogą zaplanować pracę, m. in. materiały do nauki języka polskiego jako obcego czy opracowania przybliżające system edukacji na Ukrainie. 
 • Wsparcie psychologiczne – sprawdź artykuły i webinaria psychologiczne pomagające mierzyć się z obecną sytuacją wszystkim, którzy są w nią zaangażowani – uczniom, rodzicom, nauczycielom, opiekunom. pl/sercemzukraina#blok-artykulow-hp-organizacja">Organizacja nauki – zapoznaj się z przepisami, ustawami i rozporządzeniami, w których streszczamy i objaśniamy (ze wskazaniem źródeł) najważniejsze regulacje dotyczące sytuacji uczniów ukraińskich w polskich szkołach. facebook. com/groups/sercemzukrainanowaera">Grupa na Facebooku – dołącz na Facebooku do społeczności „Sercem z Ukrainą. Grupa dla nauczycieli pracujących z uczniami z Ukrainy”. To miejsce, w którym członkowie pomagają sobie w codziennej pracy, dzielą się wiedzą, praktycznymi pomysłami i doświadczeniami.
 • Poniżej znajduje się fragment tematu. Z pełną wersją zapoznasz się w podręczniku Informatyka 1-3.

  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie treści na stronie dlaucznia. pl chronione są prawami autorskimi. Dowiedz się więcej.

  1. Jakie formy zabezpieczeń stosuje się w e-bankach?
  2. Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego?
  3. Jak sprawdzić informacje dotyczące szyfrowanego połączenia z daną witryną internetową?

  1. Wprowadzenie

  Coraz więcej informacji istnieje wyłącznie w formie cyfrowej. Pieniądze na koncie, cyfrowe zdjęcia, cyfrowe pliki muzyczne czy cyfrowe książki nie posiadają formy fizycznej – istnieją jedynie w postaci zapisu w systemach komputerowych. Usunięcie zapisu cyfrowego jest o wiele prostsze niż zniszczenie materialnego przedmiotu, dlatego ochrona cyfrowych informacji i danych jest bardzo istotna.
  Możemy wyróżnić dwie kategorie ochrony danych:

  • ochrona danych przed nieupoważnionym dostępem,
  • ochrona przed utratą danych.

  2. Ochrona danych przed nieupoważnionym dostępem

  2. 1. Kontrola dostępu do danych

  Istnieją trzy podstawowe metody uwierzytelniania:

 • „Coś, co wiem” – do uwierzytelniania wykorzystywane są informacje, któ­re powinien posiadać wyłącznie właściciel konta, np. składający się z cyfr PIN (ang. Personal Identification Number) lub alfanumeryczne hasło.
 • „Coś, co mam” – do uwierzytelniania wykorzystywane są przedmioty będące w posiadaniu właściciela konta, np. klucz do zamka, klucz elektroniczny, karta dostępu, token (generator kodów).
 • „Coś, co mnie charakteryzuje” – do uwierzytelniania wykorzystywane są cechy osobowe (biometryczne), np. odcisk palca, wizerunek twarzy, wzór siatkówki, tembr głosu itp.
 • Czy wiesz że…
  najczęściej wykorzystywane hasła (wg danych z 2021 roku) to: 123456, 123456789, 12345, qwerty, password, 12345678, 111111, 123123, 1234567890, 1234567, qwerty123, 000000, 1q2w3e, aa12345678, abc123. Tych haseł nigdy nie używaj!

  Ćwiczenie 1. Obliczamy, ile kodów PIN można utworzyć za pomocą czterech cyfr

  Odpowiedz na pytanie: Ile można utworzyć czterocyfrowych kodów PIN? Oblicz, ile czasu zabrałoby sprawdzenie wszystkich możliwych kombinacji przy założeniu, że co sekundę sprawdzamy jeden kod.

  Ćwiczenie 2. Obliczamy, ile haseł można utworzyć z danej liczby znaków

  Wykonaj ćwiczenie zgodnie z treścią w podręczniku.

  2. 2. Nieupoważniony dostęp do danych w wyniku nieświadomych działań użytkownika

  Ćwiczenie 3. Sprawdzamy, jakie dane udostępniamy innym użytkownikom serwisu

  Jeżeli korzystasz z jakiegoś serwisu społecznościowego, sprawdź w ustawieniach swojego konta, jakie dane na twój temat są udostępniane innym użytkownikom. 3. Nieupoważniony dostęp do danych spowodowany działaniem innych osób

  Phishing
  Jest to sposób zdobywania poufnych informacji oparty na inżynierii społecznej – poprzez podszywanie się.

  Aby ustrzec się przed phishingiem:

  • nie należy klikać na linki znajdujące się w otrzymywanych wiadomościach; w razie potrzeby należy wejść na stronę, wpisując jej adres w przeglądarce lub wybierając dodaną przez siebie zakładkę;
  • w przypadku bezpiecznych połączeń należy zawsze sprawdzać certyfikat strony i nie kontynuować procesu logowania, jeżeli przeglądarka informuje, że certyfikat jest niepoprawny.
  • Ćwiczenie 4. Szukamy grafiki przedstawiającej phishing

   Poszukaj w Internecie grafiki (rysunków, zrzutów ekranowych) ilustrującej przykłady phishingu.

   Exploit
   Technika ta polega na wykorzystywaniu (ang. exploitation) błędów w systemie ope­racyjnym lub programach do uruchomienia nieautoryzowanego, złośliwego kodu (ang. malicious software, w skrócie malware).

   Aby zabezpieczyć się przed zagrożeniem typu exploit, należy regularnie aktuali­zować wszystkie zainstalowane w komputerze programy.

   Ćwiczenie 5. Sprawdzamy funkcje automatycznej aktualizacji systemu operacyjnego

   Ćwiczenie 6. Sprawdzamy wersję przeglądarki internetowej

   2. 4. Odmiany złośliwego oprogramowania

   Ransomware

   Botnet

   Spyware

   Keylogger

   Specjalny program, którego zadaniem jest przechwytywanie i gromadzenie informacji o wszystkich naciśniętych klawiszach.

   Określenie odnoszące się do programów służących do wykradania z komputera różnego rodzaju danych (plików, haseł dostępu, historii odwiedzanych stron).

   Oprogramowanie instalowane na wielu komputerach. Może zostać wykorzystane np. do wysyłania spamu, przeprowadzania ataków na serwery, operacji prania brudnych pieniędzy itp.

   Złośliwe oprogramowanie szyfrujące wszystkie pliki znajdujące się na dysku. Do ich odszyfrowania niezbędny jest klucz, którym dysponują wyłącznie przestępcy.

   Zapoznaj się z punktem 2. 4 z podręcznika, żeby poznać szczegółowe opisy i dodatkowe odmiany złośliwego oprogramowania. 5. Oprogramowanie zabezpieczające komputer

   Podstawową metodą ochrony przed złośliwymi programami jest stosowanie oprogramowania antywirusowego.

   Ćwiczenie 7. Sprawdzamy, jaki program antywirusowy zainstalowano na naszym komputerze

   Ćwiczenie 8. Sprawdzamy, czy zainstalowano firewall

   2. 6. Szyfrowanie danych

   Jedynym sposobem odczytania zawartości zaszyfrowanego pliku (dysku) jest podanie poprawnego hasła. Jeśli nie pamiętamy hasła, odczytanie danych nie będzie możliwe. Złamanie nowoczesnych algorytmów szyfrowania wymaga wielu lat pracy tysięcy komputerów.

   3. Ochrona przed utratą danych

   Ćwiczenie 9. Szukamy informacji o serwisach do tworzenia kopii zapasowych w chmurze

   Ćwiczenie 10. Tworzymy kopie bezpieczeństwa plików

   Przydatne linki

   Więcej informacji o programach antywirusowych:
   https://top10antywirusow. pl/
   https://pl. com/

   Podziel się swoimi sugestiami do tego tematu

   Cały czas się rozwijamy i zależy nam, aby treści dostosować do oczekiwań nauczycieli i uczniów. Masz sugestię do tego tematu? Napisz do nas:

  Sanoma Company
  2023 Copyright by Nowa Era Sp. z o. o.
  Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Zdjęcia ©Shutterstock 2017

  Kontakt

  Napisz do nas

  Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik z informacjami na temat bezpieczeństwa Fujitsu Aby24tl Ma